IKSHPK i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të shmangin aktivitetet publike gjatë fushatës zgjedhore në Kosovë.

Sipas njoftimit, qytetarët duhet të shmangin pa përjashtim të gjithë grumbullimet dhe tubimet.

IKSHPK i bën apel të gjithë qytetarëve të mbulojnë gjithashtu gojën dhe hundën me maskë.

NJOFTIMI NGA IKSHPK
Të nderuar qytetarë!
Numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës.
IKSHPK apelon tek të gjithë qytetarët, institucionet dhe organizatat publike dhe private, për respektimin dhe ndërmarrjen e të gjitha masave të nevojshme për parandalimin, menaxhimin dhe kontrollin e infeksionit COVID-19, duke marrë parasysh dispozitat e Ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19, dhe vendimet në fuqi mbi masat dhe obligimet e institucioneve për zbatimin e masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19.
Për shkak të rrezikshmërisë së lartë të përhapjes së COVID-19 dhe vdekshmërisë së lartë, në veçanti, bëjmë thirrje për ndalimin e aktiviteteve publike, grumbullimit të qytetarëve dhe tubimeve publike të të gjitha llojeve dhe natyrave pa përjashtim.
Apelojmë tek institucionet përgjegjëse, përkatësisht Policia e Kosovës dhe inspektoratet përgjegjëse që të mbikëqyrin me përpikëri dhe të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për parandalimin dhe luftimin e pandemisë në territorin e Republikës së Kosovës sipas rekomandimeve të IKSHPK.
Qytetarë të nderuar!
Ju lutemi për kujdes të shtuar!
Që të shmangni shkaqet dhe pasojat e infeksionit:
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!
VAKSINOHUNI!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb