Kur JPMorgan Chase ra dakord të financonte një garë të shkëputur të disa prej klubeve më të pasura të futbollit në botë, priste disa diskutime të nxehta.

Por banka më e madhe e Amerikës nuk e parashikoi këtë: Kundërshtimet masive të tifozëve, organeve drejtuese të sportit, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, madje edhe të familjes mbretërore britanike, përpjekjet për të formuar Superligën Evropiane janë ndaluar brenda disa ditëve.

“Nuk mendoj se projekti është ende në funksion”, tha të mërkurën Andrea Agnelli, kryetar i klubit italian të Juventusit dhe një nga arkitektët kryesorë të planit, raporton cnn.

Dymbëdhjetë ekipet që u përpoqën të formonin kampionatin janë akuzuar se kërkuan të orkestrojnë një kapje masive parash duke u larguar nga gara, e cila bie ndesh me traditat e futbollit evropian, shkruan tg.

JPMorgan (JPM), i cili dha një hua prej 3.5 miliardë eurosh (4.2 miliardë dollarë) për të filluar projektin, tani po pikturohet si një bashkëpunëtor i gatshëm për pronarët e klubeve miliarderë për të thelluar xhepat e tyre ndërsa minon një nga pasuritë kulturore të çmuara evropiane, e cila rrënjët i ka në komunitetet e klasës punëtore.

Banka është përballur me kritika dhe tallje në mediat sociale për rolin e saj në marrëveshje. Një përdorues i Twitter përfshiu me sarkazëm një pamje të ekranit të letrës së fundit të Jamie Dimon drejtuar aksionerëve, në të cilën CEO thotë se “bizneset duhet të fitojnë besimin e klientëve dhe komuniteteve të tyre duke vepruar etikisht dhe moralisht”.

Të tjerët bënin shaka për shkatërrimin e “JPMorgan Cup” dhe përplasnin përpjekjet e Amerikës për të “pushtuar” sportin evropian.

Shtohet pyetja sesi e kuptoi kaq keq JPMorgan?
Banka nuk pranoi të komentojë. Por një burim i njohur me diskutimet tha se përfshirja e JPMorgan u verifikua nga një komitet i brendshëm që vlerëson marrëveshjet e mundshme për reputacionin ose rreziqet e kredisë.

Huadhënësi parashikoi se mund të kishte polemikë, por në fund të fundit, do të ishte çështje “për të mirën e botës së futbollit”.

“Ka gjithmonë një përbërës të madh emocional për [sportet]”, tha burimi. “Kur jeni duke marrë një vendim financiar për një hua, duhet të përpiqeni të lini mënjanë emocionet”, shtoi ai.

Burimi tha që diskutimet rreth formimit të një kampionati kishin filluar që disa vite, megjithëse JPMorgan nuk ishte përfshirë në ndonjë negociatë midis klubeve, transmeton Telegrafi.

Banka kishte marrëdhënie ekzistuese me shumë prej ekipeve të përfshira. Ai siguroi financimin e stadiumit për Real Madridin, presidenti i të cilit, Florentino Perez ishte vendosur gjithashtu të drejtojë Superligën.

Marrëveshja e financimit të borxhit ishte një bast afatgjatë, me financimin e vendosur të shlyhej për 23 vjet dhe të sigurohej kundër të drejtave të ardhshme të transmetimit të konkurrencës, të cilat pritej të ishin jashtëzakonisht fitimprurëse.

Por, JPMorgan qartë nënvlerësoi madhësinë e reagimit, të cilin burimi pranoi se kishte qenë “i jashtëzakonshëm”.

Banka nuk do të pësojë një humbje financiare nëse projekti nuk vazhdon. Por midis disa adhuruesve të këtij sporti, imazhi i tij ka marrë një goditje të madhe.

“Rreziku i reputacionit për të qenë financuesi kryesor … është masiv,” shkroi komentatori Ben Marlow në një kolonë të botuar këtë javë në gazetën britanike The Telegraph. “Bankat tjera do ta shohin këtë si një dhuratë”, pohoi ai.

Gazeta britanike, The Guardian shkruan se JPMorgan ka bërë mirë që nuk ka hedhur në treg akoma bankënotën e saj dixhitale në Mbretërinë e Bashkuar.

“Nëse do të kishte, thirrjet për bojkot ndoshta do të dëgjoheshin tashmë”, shkroi redaktori financiar Nils Pratley.

Ndryshe, tashmë nëntë prej 12 ekipeve pjesëmarrëse kanë hequr dorë nga krijimi i ligës duke i lënë në këtë garë vetëm Real Madridin, Barcelonën dhe Juventusin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb