Udhëheqësit e vendeve të G7-tës të shtunën bënë thirrje për zhvillimin dhe miratimin e standardeve teknike për të mbajtur inteligjencën artificiale “të besueshme”, duke thënë se qeverisja e teknologjisë nuk ka mbajtur ritmin me rritjen e saj.

Teksa liderët e G7, të mbledhur në Hiroshima, Japoni, pranuan se qasjet për arritjen e “vizionit të përbashkët dhe qëllimit të AI të besueshme mund të ndryshojnë”, ata thanë në një deklaratë se rregullat për teknologjitë dixhitale si AI duhet të jenë “në përputhje me të përbashkëtat tona. vlerat demokratike”.

Reuters raporton se marrëveshja erdhi pasi Bashkimi Evropian, i cili merr pjesë në G7, këtë muaj iu afrua më shumë miratimit të legjislacionit për të rregulluar teknologjinë e inteligjencës artificiale, potencialisht ligji i parë gjithëpërfshirës në botë për AI që mund të formojë një precedent midis ekonomive të përparuara.

“Ne dëshirojmë që sistemet e inteligjencës artificiale të jenë të sakta, të besueshme, të sigurta dhe jo diskriminuese, pavarësisht origjinës së tyre”, deklaroi të premten Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit Evropian.

Tutje liderët e G7 thanë se “duhet të bëjnë menjëherë një bilanc të mundësive dhe sfidave të inteligjencës artificiale gjeneruese”, një nëngrup i teknologjisë së popullarizuar nga aplikacioni ChatGPT.

Ata gjithashtu kërkuan që organizatat ndërkombëtare sikurse Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik të marrin në konsideratë analizën mbi ndikimin e zhvillimeve të politikave.

Samiti pasoi një takim të ministrave të dikastereve dixhitale të G7 muajin e kaluar, ku anëtarët e tij – SHBA, Japonia, Gjermania, Britania, Franca, Italia, Kanadaja dhe BE – thanë se duhet të miratojnë rregullat e inteligjencës artificiale “duke u bazuar në rrezikun që mund të ketë ajo”.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara gjithashtu pritet që të shkëmbejnë pikëpamjet e tyre mbi teknologjinë e re gjatë datave 30 dhe 31 maj në samitin e Këshillit për Tregti dhe Teknologji që do të mbahet në Suedi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb