Qeveria ganeze ka riatdhesuar 1,320 nigerianë që lypnin në rrugë në vendin e tyre, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Gjinisë, Fëmijëve dhe Mbrojtjes Sociale.

Riatdhesimi, nëpërmjet bashkëpunimit të Shërbimit të Imigracionit të Ganës dhe Ambasadës së Nigerit në Ganë, përfshiu 300 meshkuj të rritur, 400 femra të rritura dhe 620 fëmijë.

“Të kthyerit u gjetën nën ura, kryqëzime të semaforëve, trotuaret e rrugëve dhe vende të tjera duke kërkuar lëmoshë ose duke u endur nëpër rrugët e Akra-s”, thuhet në deklaratë.

“Stretizmi është një kërcënim social që ka shkaktuar kërdi në jetën sociale dhe ekonomike të kombit. Përhapja e ‘fëmijëve të rrugës’ në vend është jashtëzakonisht shqetësuese. Kjo fjalë për fjalë i vë në rrezik jetën e tyre për sa kohë që ata qëndrojnë në rrugë,” thuhet në deklaratë.

Qeveria i kërkoi më tej popullatës së përgjithshme të mbështesë përpjekjet që po bëhen për të reduktuar lypjen e fëmijëve dhe rrugëtimin.

Qeveria e Ganës deportoi gjithashtu 202 shtetas afrikanë të cilët ishin arrestuar për hyrje të paligjshme në vend përmes kufirit të saj lindor me Togon vitin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb