UEFA mbledh nesër Komitetin Ekzekutiv dhe Kongresin vjetor në Vjenë të mërkurën, me shpresën për të kryer reformën e Champions League pas vitit 2024, me një format të krijuar për të tërhequr transmetuesit, me katër ekipe shtesë dhe 100 ndeshje të tjera.

Organi që drejton futbollin evropian synon të kapërcejë shpejt kritikat për rishikimin e kompeticionit të tij kryesor, të paraqitur në pranverën e vitit 2021, më radikalja në njëzet vjet tani.

Nëse axhenda zyrtare e Komitetit Ekzekutiv nuk shpall një vendim për të ardhmen e Ligës së Kampionëve, kjo ndodh sepse nuk është ende “100% e garantuar”, edhe nëse UEFA shpreson të arrijë unanimitet në margjinat e Kongresit.

Janë fituar çështje: kalimi nga 32 në 36 klube në 2024-2025, si dhe zëvendësimi i tetë grupeve nga katër klube me një mini-ligë të frymëzuar nga turnetë e shahut, brenda një grupi të vetëm, po ashtu edhe në Europa League Conference League.

Megjithatë, dyshimet janë përqendruar në dy aspekte. Para së gjithash, numri i “ditëve” të mini-kampionatit, i vendosur fillimisht në dhjetë kundrejt dhjetë kundërshtarëve të ndryshëm, krahasuar me gjashtë ndeshjet e grupit (tre shtëpi dhe jashtë) të formulës aktuale.

Të premten, shoqata e Ligave Evropiane, e cila mbledh 30 liga profesionale nga kontinenti, kërkoi një kufizim në tetë ndeshje, për të mos reduktuar më tej hapësirën e lënë për kampionatet.

Një tjetër pikë e diskutueshme ka të bëjë me caktimin e dy nga katër vendet shtesë: në bazë të “koeficientit UEFA” (dmth. rezultatet e kaluara evropiane), apo duke zgjedhur një lider të ligës? Emrat e mëdhenj në këtë rast janë më tepër në favor të hipotezës së dytë.

Më në fund, formati i ri i Ligës së Kampionëve mund të përfshijë edhe idenë e avancuar vitin e kaluar nga presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, për gjysmëfinalet dhe finalet e organizuara në të njëjtin qytet me formulën “Final 4” të basketbollit.

Në fillim të vitit 2022, të drejtat televizive për kompeticionet evropiane të klubeve u dhanë për pesë miliardë euro në vit në periudhën 2024-2027, një rritje prej më shumë se 50% krahasuar me të drejtat televizive për 2018-2019, lidhur me këtë zgjerim të Champions-it.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb