Rusia  ka kufizuar aksesin në faqen e internetit të Bild të Gjermanisë për shikuesit brenda vendit, pa specifikuar pse prokurorët kishin kërkuar kufizimin.

Kryeredaktori i Bild, Johannes Boie, tha në faqen e tij të internetit se “bllokimi i Bild.de nga censuruesit rusë na konfirmon në punën tonë gazetareske për demokracinë, lirinë dhe të drejtat e njeriut”.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov më 18 mars mohoi një raport të Bild që pohonte se avioni i tij ishte kthyer dhe është kthyer në Moskë ndërsa po udhëtonte për në Kinë. “Ne e kuptuam shumë kohë më parë se nuk ekziston diçka e tillë si një media e pavarur perëndimore,” tha Lavrov për RT të Rusisë atë ditë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb