Aktori dhe regjisori George Clooney, këngëtarja e country Amy Grant, këngëtarja Gladys Knight, kompozitorja Tanya Leon dhe grupi rock U2 u nderuan të dielën, 4 dhjetor, nga Kennedy Center për kontributin e tyre në art, pas një pritjeje të mbajtur në Shtëpia e Bardhë.

Pranë George Clooney për të ndarë këtë gëzim ishte edhe shoqja e tij më e mirë Julia Roberts, e cila kishte veshur një fustan të zi me fotot e aktorit të printuara në të. Aktori dhe regjisori fitues i çmimeve nuk i fshehu sjelljet e mira dhe dashurinë për gruan e tij Amal Alamuddin, duke i mbajtur fustanin teksa ajo fotografohej.

Veprimtaria e Qendrës Kennedy, në vitin e saj të 45-të këtë vit, nderon artistë nga fusha e muzikës, teatrit dhe filmit, të cilët kanë marrë çmimin e rëndësishëm për kontributin e tyre të përgjithshëm në kulturën amerikane.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në aktivitetin e mbajtur në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti i SHBA-së, u fol për cilësitë e artistëve, duke nxjerrë në pah talentin e tyre dhe duke thënë se ata mishërojnë shpirtin e vendit.

“Sonte ne nderojmë një grup vërtet të veçantë … artistësh që mishërojnë vetë shpirtin e vendit, ” tha Joe Biden.

Grant u bë i njohur si një këngëtar i ungjillit (muzika fetare e amerikanëve) dhe më pas kaloi në muzikën pop dhe u nderua me gjashtë Grammy.

“Më së shumti ndihem mirënjohës për të gjithë ata me të cilët kam punuar për katër dekada. Duhet bashkëpunimi i të gjithëve për të arritur një qëllim.’

Përveç kësaj, shtatë herë fituesja e Grammy-t, Gladys Knight, u nderua gjithashtu në këtë ngjarje.

Tanya Leon me origjinë kubaneze është një dirigjente dhe kompozitore dhe pjesa e saj orkestrale “Stride” i dha asaj çmimin Pulitzer për Muzikën 2021.

I fundit që u nderua ishte grupi irlandez U2, dhe anëtarët e saj-Bono, The Edge, Adam Clayton dhe Larry Mullen Jr kanë fituar 22 Grammy.

“Në një kohë ku ka kaq shumë urrejtje, kaq shumë zemërim, kaq shumë mosmarrëveshje këtu në Amerikë dhe sinqerisht në mbarë botën, sot duhet të kujtojmë – siç thotë kënga e tyre – se “Ne jemi një, por nuk jemi njësoj . “Ne mund të mbajmë njëri-tjetrin,” tha Biden, duke iu referuar një lirike të U2.

Fotoja e Clooney bëhet virale

Aktori, regjisori dhe producenti George Clooney, teksa po ecte në tapetin e kuq në Kennedy Center Honors në Uashington, ku mori një çmim, ndihmoi gruan e tij Amal Alamuddin të rregullonte veshjen e saj.

E veshur me një fustan të kuq, Alamuddin e bashkoi fustanin me një pelerinë të ngjashme, e cila në një moment u ngatërrua në tapet dhe aktori u kap duke u kujdesur për gruan e tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb