SPAK ka kërkuar pyetjen si dëshmitarë të 71 personave në lidhje me çështjen ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu.

Gazetarja Klodiana Lala ka raportuar se SPAK kërkoi nga gjykata që në procesin ndaj Mediut të merren në pyetje ish-ministri Aldo Bumçi dhe djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha, i cili renditet i 52-ti në listë.

Po ashtu mësohet se u kërkua pyetja si dëshmitar e të gjithë te pandehurve të procesit të parë të dosjes “Gërdeci”.

Mes personave të thirrur si dëshmitarë në këtë proces, janë edhe familjarë të viktimave të ‘Gërdecit’ si dhe përfaqësues të kompanisë SAC; Patric Corneilous Henry, David Clark Howell, Sidney Tison Mac Intyre,, William Merrit Hart,Sodney Spencer Taylor, si edhe Ylli Pinari, ​ish-drejtori i ndërmarrjes shtetërore “MEICO”.

Lista e plotë e dëshmitarëve të thirrur:

 • 1. Feruzan Durdaj
 • 2. Zamira Durdaj,
 • 3. Afërdita Canga
 • 4. Alketa Hazizaj,
 • 5. Fejzi Shehu,
 • 6. Rigon Durdaj,
 • 7. Mimoza Kruja,
 • 9. Hekuran Kaca
 • 10. Shkëlqim Prini
 • 11. Nikolin Hazizaj,
 • 12. Mirela Hazizaj,
 • 13. Drita Cani,
 • 14. Ramazan Alla,
 • 15. Uran Deliu,
 • 16. Mirela Dvorani,
 • 17. Ndue Nikolli
 • 18. Adelina Cani,
 • 19. Ilir Kranja,
 • 20. Veiz Muço,
 • 21. Murat Zguri,
 • 22. Fejzi Shehu,
 • 23. Caje Ciku,
 • 24. Arta Prini (Zela),
 • 25. Qemal Mema
 •  26. Zigur Canaj,
 • 27. Julian Pando,
 • 28. Petrit Behari,
 • 29. Zabit Cuku,
 • 30. Sadik Sula,
 • 31. Agim Vrana,
 • 32. Shaban Brahushi,
 • 33. Begator Mane,
 • 34. Bujar (Abdullah)Nasufi,
 • 36. David Clark Howell
 • 37. William Merrit Hart,
 • 38. Sidney Tison Macintyre,
 • 39. Rodney Spenser Taylor,
 • 40. Kol Dedgjonaj,
 • 41. Ismet Drenova,
 • 42. Ardian Mullahi,
 • 43. Plarent Ruka,
 • 44. Bardhyl Hoxha,
 • 45. Sokrat Papadhima,
 • 46. Viktor Përshqefa,
 • 47. Anila Lala (Gjergji),
 • 48. Liza Maksuti,
 • 49. Alma Zili
 • 50. Anjola Agolli,
 • 51. Aldo Bumci,
 • 52. Shkëlzen Berisha, i biri i Sali,
 • 53. Ylli Pinari,
 • 54. Luan Hoxha
 • 55. Armand Tartari
 • 56. Ndue Marku,
 • 57. Jorgo Mino,
 • 58. Fatbardh Kuçi,
 • 59. Gëzim Oshafi,
 • 60. Denis Hajdari,
 • 61. Agim Babameto:
 • 62. Shkëlzen Madani,
 • 63. Rezart Tërshana,
 • 64. Besnik Dauti,
 • 65. Dashnor Çaushi,
 • 66. Fari Toska,
 • 67. Zenun Fero,
 • 68. Hilmi Laçaj,
 • 69. Sokol Ngjeçi,
 • 70. Mihal Delijorgji,
 • 71. Dritan Minxolli

Kujtojmë se më herët këtë muaj GJKKO vendosi të miratonte kërkesën e ish-ministrit Mediu për vijimin e procesit me procedurë të zakonshme, duke hequr dorë nga gjykimi i shkurtuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: