Më shumë se 80 libra të botuar duke përfshirë romane dhe antologji, mbi gjysmë miliardë kopje të shitura në të gjithë botën, transpozime të shumta filmike dhe televizive. Stephen King, i cili mbush 75 vjeç më 21 shtator, pseudonimi i të cilit është “mbreti i tmerrit”, ka pushtuar këtë fushë, në një karrierë ku ka arritur të kombinojë suksesin me frytshmërinë e jashtëzakonshme.

Romani i fundit i mbërritur në librari është “Përrallë”, një fantazi e errët e botuar më 6 shtator të vitit të kaluar në të njëjtën kohë në Shtetet e Bashkuara dhe në Itali.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Muajin e kaluar, King doli në terren në Uashington kundër shitjes së shtëpisë botuese “të tij” nga Paramount. Shkrimtari dhe skenaristi amerikan dëshmoi në gjykatën federale kundër bashkimit të botuesit të tij prej kohësh, Simon dhe Schuster, me librin gjigant Penguin Random House.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb