TIRANË

Akademiku Artan Fuga ka një urim për shqiptarët për 28 nëntorin dhe një mesazh të fortë për albanologjinë.

Fuga shkruan në “Facebook” se nëse e famshmja albanologji vazhdon me dogmat staliniste dhe sllavo-ruse, se gjoja kombi shqiptar u krijua vetëm në shekullin e 19-të, e shpall atë një shkencë tradhtare!

“Gëzuar pjesëmarrës në këtë faqe, disa qindra mijë, për ditën e Pavarësimit të Shqipërisë nga pushtimi osman!
Sepse aq mban kjo ditë!
Shtetin shqiptar kombëtar dhe kombin politik shqiptar e themeloi Gjergj Kastrioti!
Nëse e famshmja albanologji vazhdon me dogmat staliniste dhe sllavo-ruse, apo të armiqve të Shqipërisë, se gjoja kombi shqiptar u krijua vetëm në shekullin e 19-të, unë e shpall atë një shkencë tradhtare!
Një albanologji antishqiptare! Gëzuar!”, shkruan Fuga.

Fuga Fb
Fuga Fb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb