Gjashtë persona janë vrarë pas një sulmi pranë një sinagoge në ishullin Djerba të Tunizisë që tërheq qindra hebrenj nga Evropa dhe Izraeli gjatë një pelegrinazhi vjetor çdo vit.

Sulmi u krye nga një roje nga qendra detare e Gardës Kombëtare të Tunizisë në qytetin Aghir në Djerba. Ai fillimisht përdori armën e tij për të qëlluar një koleg përpara se të lëvizte drejt sinagogës Ghriba, tha ministria e brendshme në një deklaratë.

Sulmuesi qëlloi pa dallim në njësitë e sigurisë të vendosura pranë sinagogës, duke vrarë dy vizitorë dhe një oficer policie.

Forcat e sigurisë më pas qëlluan për vdekje sulmuesin, tha ministria e brendshme.

Një tjetër oficer vdiq humbi jetën në spital nga plagët e marra.

Djerba, një destinacion pushimi në brigjet e Tunizisë jugore, 500 km (300 milje) nga kryeqyteti Tunizi – është shtëpia e sinagogës më të vjetër të Afrikës dhe pelegrinazhi vjetor ka pasur siguri të rrepta që kur al-Kaeda sulmoi vendin fetar në 2002 me një kamion bombë që vrau 21 turistë perëndimorë.

Ministria e Jashtme tuniziane tha se një nga vizitorët e vrarë ishte francez dhe një tunizian.

Sipas mediave lokale, zhurma e të shtënave në sinagogë shkaktoi panik në mesin e qindra pelegrinëve.

“Ministria e Brendshme konfirmon se tempulli është rrethuar dhe … të gjithë ata brenda dhe jashtë tempullit janë siguruar dhe kërkimet po vazhdojnë për të zbuluar arsyet e këtij sulmi të pabesë dhe frikacak,” tha ministria në një deklaratë.

Sipas organizatorëve, më shumë se 5,000 besimtarë hebrenj, kryesisht nga jashtë, morën pjesë në pelegrinazhin e këtij viti në Ghriba, i cili rifilloi në vitin 2022 pas dy vitesh pezullim të lidhur me pandeminë.

Tunizia nuk ka lidhje diplomatike me Izraelin, por izraelitëve u lejohet hyrja në vend si pjesë e turneve të organizuara në ishull për pelegrinazh.

Kryesisht Tunizia myslimane është shtëpia e një prej komuniteteve më të mëdha hebreje të Afrikës së Veriut. Edhe pse tani numërojnë më pak se 1800 njerëz, hebrenjtë kanë jetuar në Tunizi që nga koha romake.

Persona të armatosur vranë shumë turistë të huaj në dy sulme të veçanta në një vendpushim plazhi dhe një muze të Tunisit në vitin 2015.

Incidenti i fundit i rëndësishëm i sigurisë në Tunizi ishte një shpërthim që synonte policinë jashtë ambasadës amerikane në vitin 2020 që vrau një oficer. Dy shpërthime vetëvrasëse synuan policinë jashtë ambasadës franceze në vitin 2019, duke vrarë gjithashtu një oficer.

Ambasadori amerikan në Tunizi kishte vizituar sinagogën të hënën së bashku me të dërguarin e SHBA për monitorimin dhe luftën kundër antisemitizmit, sipas një postimi të ambasadës amerikane në Twitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb