Inteligjenca e Shteteve të Bashkuara po monitoron vazhdimisht arsenalin bërthamor të Rusisë, ka deklaruar Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Ai thotë se dy ose tre herë në javë gjenerali më i lartë amerikan tregon raportet. Megjithatë SHBA nuk ka parë asnjë tregues se Rusia ka bërë ndonjë lëvizje për të përgatitur armët bërthamore për përdorim gjatë luftës, por dy burime të njohura me vlerësimet e fundit të inteligjencës i thanë CNN se zyrtarët amerikanë janë më të shqetësuar për kërcënimin e përdorimit të tyre nga Rusia.

Burimet theksuan, megjithatë, se ende nuk ka gjasa që Presidenti rus Vladimir Putin të përdorë ndonjë lloj arme bërthamore dhe një nga burimet i vendos shanset e përdorimit në rreth 1%.

Adm. Charles Richard, kreu i Komandës Strategjike të SHBA-së, po i siguron Austin-it dhe liderëve të tjerë të lartë të Pentagonit një operacion shumë të klasifikuar dhe përditësim të inteligjencës mbi statusin e arsenalit rus dhe çdo lëvizje që mund të shkaktojë shqetësim, sipas zyrtarëve të mbrojtjes.

Ai përfshin të dhëna nga komuniteti i inteligjencës i cili monitoron nga afër deklaratat e Putinit dhe liderëve të tjerë të lartë rusë. Zyrtarët theksuan se nëse do të ketë ndonjë zhvillim të papritur ndërmjet takimeve të planifikuara, Austin dhe Kryetari i Shefave të Përbashkët Gjeneral Mark Milley do të informohen shpejt përpara se të përditësojnë Shtëpinë e Bardhë.

Të martën, Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov kundërshtoi një paralajmërim nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë për CNN javën e kaluar se Rusia mund të jetë e përgatitur të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, duke theksuar se Rusia historikisht ka qenë kundër përdorimit të armëve të tilla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: