Pavarësisht nga pandemia e koronavirusit, numri i gjermanëve të punësuar që morën pushim mjekësor ishte në nivelin më të ulët historik në tremujorin e parë të këtij viti, deklaroi siguruesi i grupit ”Techniker Krankenkasse” (TK).

Në TK, për shembull, shkalla e sëmundjes, e cila regjistron mungesat nga puna për shkak të sëmundjes, ishte më e ulët në tremujorin e parë sesa në 13 vjet, sipas të dhënave nga fondi i sigurimit shëndetësor.

Në tre muajt e parë të këtij viti, shkalla e sëmundjes ishte 3,8 % e orëve të punës.

Në tremujorin e parë të vitit 2020 ishte 5,1 %, në 2019 ishte 4,8 dhe në 2018 ishte 5,2 %.

“Numri i ditëve të mungesës është ulur për pothuajse të gjitha diagnozat, veçanërisht ftohjet”, shpjegoi kreu i TK Jens Baas.

“Rezulton se rregullat e pastrimit dhe higjienës, si dhe opsionet e kufizuara të kontaktit, parandalojnë gjithashtu përhapjen e agjentëve të tjerë infektivë”, shtoi ai.

Sipas të dhënave, më pak njerëz përmendin Covid-19 sesa diagnozat e tjera si një arsye për mungesën e punës.

TK regjistroi gjithsej 1,08 milion raste të njerëzve që kishin ditë të sëmura në tremujorin e parë, nga të cilat 9 381 ishin për shkak të Covid-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb