Organizatës “Reporterët pa Kufij” i është akorduar një çmim nga shoqata e Botuesve të Revistave Gjermane (VDZ), për mbrojtjen e lirisë së shtypit.

Çmimi i Artë Viktoria për Lirinë e Shtypit, do t’i dorëzohet organizatës në 4 nëntor në Berlin, njoftoi sot VDZ.

“Reporterët pa Kufij” dokumentojnë shkeljet për lirinë e shtypit dhe lirinë në të gjithë botën.

Dega gjermane e organizatës ka qenë aktive që nga viti 1994 jashtë Berlinit dhe është pjesë e një rrjeti ndërkombëtar që u themelua fillimisht në vitin 1985.

Që nga viti 2015, VDZ ka dhënë çmime për individë dhe organizata që punojnë për shtypin e lirë.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb