Gjermania dhe India nënshkruan një sërë marrëveshjesh dypalëshe të hënën, të fokusuara në zhvillimin e qëndrueshëm që do ta shohë kombin e Azisë Jugore të marrë 10 miliardë euro (10.5 miliardë dollarë) ndihmë deri në vitin 2030 për të rritur përdorimin e energjisë së pastër.

Marrëveshjet u nënshkruan gjatë një vizite në Berlin nga kryeministri i Indisë, Narendra Modi. Kancelari gjerman Olaf Scholz po kërkon të nxisë mbështetjen e Indisë për qëndrimin e ashpër të marrë nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara ndaj Rusisë lidhur me luftën në Ukrainë .

Modi përsëriti thirrjen e tij si Rusisë ashtu edhe Ukrainës për t’i dhënë fund luftimeve, duke thënë: “Ne besojmë se asnjë palë nuk mund të dalë fituese në këtë luftë”.

Por ndryshe nga Scholz  i cili akuzoi Rusinë për minimin e “parimeve themelore të së drejtës ndërkombëtare”,  Modi u përmbajt nga çdo kritikë e hapur ndaj Moskës. Rusia, një furnizues kryesor i armëve për Indinë, ka lavdëruar më parë qeverinë e Modit për qëndrimin e saj “neutral” ndaj konfliktit.

Gazetarët nuk u lejuan të bënin pyetje pasi folën dy liderët, një marrëveshje e pazakontë në kancelarinë gjermane ku të paktën katër pyetje lejohen në mënyrë rutinore gjatë vizitave të nivelit të lartë. Vendimi u mor me insistimin e delegacionit indian, tha një zyrtar gjerman, i cili foli në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

Marrëveshjet mbulonin çështje që varionin nga asistenca teknike për rritjen e përdorimit të energjisë së rinovueshme dhe hidrogjenit, deri te reduktimi i emetimeve të gazeve serrë, mbrojtja e biodiversitetit dhe përmirësimi i përdorimit të tokës bujqësore.

Grupi mjedisor Germanwatch përshëndeti marrëveshjet, duke e përshkruar Indinë si “shtet në lëvizje” për përpjekjet globale për të trajtuar ndryshimet klimatike.

“Përshpejtimi i tranzicionit të energjisë ka një kontribut jetik për të qëndruar brenda kufirit 1,5 gradë,” tha drejtori i politikave të saj Christoph Bals, duke iu referuar pragut të ngrohjes të vendosur në marrëveshjen e klimës së Parisit të vitit 2015. Ai u kërkoi anëtarëve të tjerë të Grupit të Shtatë ekonomive të mëdha të industrializuara të arrijnë marrëveshje të ngjashme me Indinë.

Scholz ka ftuar Indinë, Indonezinë, Senegalin dhe Afrikën e Jugut për të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të G-7 në Gjermani në fund të qershorit.

Fushat e tjera të bashkëpunimit të rënë dakord mes dy vendeve të hënën përqendrohen në migrimin, kërkimin bërthamor dhe vendosjen e kanaleve të sigurta të komunikimit midis dy qeverive.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb