Gjermania po siguron edhe 260 milionë euro (307 milionë dollarë) të tjera për luftën globale kundër pandemisë së COVID-19, njoftoi ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn.

Fondet për OBSH-në do të përdoren për zhvillimin, prodhimin dhe shpërndarjen e testeve të COVID-19, metodave të trajtimit dhe vaksinave.

“Në muajt e ardhshëm, do të jetë e mundur të vaksinohen qindra miliona njerëz, në të gjitha pjesët e botës”, tha Spahn.

Shuma është pjesë e një totali prej 2,2 miliardë eurosh nga Gjermania për programin ndërkombëtar për të luftuar pandeminë, Aksesi në Përshpejtuesin e Mjeteve COVID-19//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb