Qeveria gjermane ka miratuar dorëzimin nga një prodhues privat i armëve të tankeve të saj të vjetër Leopard 1 në Kiev, tha një zëdhënës i qeverisë..

“Mund të konfirmoj se është lëshuar një licencë eksporti” për tanket Leopard 1, tha zëdhënësi i qeverisë Steffen Hebestreit në një konferencë shtypi, pa konfirmuar numra specifikë.

Më herët, Suddeutsche Zeitung raportoi se Berlini kishte miratuar planet e prodhuesit gjerman të armëve Rheinmetall për të shitur 88 leopardë më të vjetër në Kiev, pasi këto të riparohen, me një kosto totale prej më shumë se 100 milionë euro.

Qeveria gjermane po shqyrton gjithashtu blerjen e 15 tankeve Gepard që i kishte shitur Katarit dhe t’ia jepte Ukrainës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb