Gjermania njoftoi se do të vendosë rregulla më të rrepta për personat e pavaksinuar, në mënyrë që të luftojë valën e katërt të infeksioneve COVID-19 në vend.

Të ashtuquajturat rregulla 2G, të miratuara nga qeveritë federale dhe shtetërore, do të zbatohen në sektorin e shitjes me pakicë, që do të thotë se vetëm njerëzit e vaksinuar dhe të shëruar mund të hyjnë në dyqane. Megjithatë, dyqanet për artikujt thelbësorë duhet të përjashtohen nga ky rregull.

2G do të thotë “geimpft” (i vaksinuar) ose “genesen” (i rikuperuar).

“Situata në vendin tonë është serioze,” tha kancelarja në detyrë Angela Merkel gjatë një konference për shtyp pas një takimi me pasardhësin e saj të caktuar Olaf Scholz dhe krerët e qeverive nga shtetet federale.

Takimet në hapësira publike ose private me njerëz që nuk janë vaksinuar ose nuk janë shëruar së fundmi nga COVID-19 do të kufizohen në një familje plus maksimumi dy persona nga një familje tjetër.

Klubet e brendshme dhe diskotekat do të mbyllen ku raportohen normat rajonale të incidencës shtatë-ditore prej mbi 350 infeksionesh të reja për 100,000 banorë, tha qeveria.

Merkel theksoi se masat më të rrepta për COVID-19 janë një “akt solidariteti kombëtar”, i cili kërkohet për të reduktuar numrin e infeksioneve dhe për të lehtësuar presionin mbi sistemin shëndetësor të vendit.

Megjithëse shkalla e incidencës shtatë-ditore në Gjermani ka ndaluar së rrituri për të tretën ditë me radhë, ajo ende qëndroi në 439.2 të enjten, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Infeksionet ditore gjithashtu mbetën afër niveleve rekord, me 73,209 raste COVID-19 të raportuara brenda një dite të enjten, tha RKI.

“Jemi në një situatë shumë, shumë të vështirë”, tha Scholz në konferencën për shtyp, duke u bërë thirrje edhe një herë qytetarëve gjermanë që të vaksinohen.

Vendi po punon për përshpejtimin e fushatës së tij të vaksinimit, me deri në 30 milionë doza shtesë të vaksinave të para, të dyta dhe përforcuese që do të vihen në dispozicion deri në Krishtlindje, tha qeveria gjermane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb