Përqindja e burimeve të rinovueshme në përzierjen e energjisë për transportin në Gjermani do të rritet në 28 % deri në 2030, sipas kushteve në një ndryshim legjislativ të kaluar sot nga kabineti gjerman.

Shifra është dyfishi i asaj të përcaktuar nga Bashkimi Europian, sipas dokumentacionit të lëshuar nga ministrja e Mjedisit, Svenja Schulze.

“Qeveria gjermane po krijon një instrument efektiv për të ulur me të vërtetë emetimet e gazrave serë me këtë ligj për promovimin e karburanteve miqësore me klimën”, tha Schulze.

Ndryshimi parashikon stimuj më të fortë për hidrogjenin e prodhuar duke përdorur burime të rinovueshme.

Ai parashikon gjithashtu ndërprerjen e përdorimit të vajit të palmës në biokarburantet nga 2026 e tutje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb