Gjermania i ka dorëzuar Ukrainës 30 armë kundërajrore vetëlëvizëse Gepard që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë.

Kështu ka shkruar në Twitter Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë.

“Mbrojtja e qiellit të Ukrainës: që nga fillimi i luftës në shkallë të plotë, Gjermania i ka dorëzuar Ukrainës 30 armë kundërajrore Gepard. Gepard është bërë një armë efektive kundër dronëve iranianë Shahed-136. Përdoret për të mbrojtur infrastrukturën kritike të Ukrainës. “, tha ambasada.

Që nga 24 shkurti deri më 19 nëntor, Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës shkatërruan 480 raketa lundrimi armike, 278 avionë, 261 helikopterë dhe 1536 UAV të nivelit operativo-taktik.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb