Gjermania po planifikon të rrisë shpenzimet e saj të ndihmës ushtarake për Ukrainën , tha një anëtar i komitetit parlamentar të buxhetit për AFP.

Rreth 12 miliardë euro (12.9 miliardë dollarë) më shumë shpenzime do të miratohen nga komiteti, me fondet që do të shkojnë për ndihmën ushtarake për Kievin , si dhe për rimbushjen e stoqeve të pajisjeve të dërguara tashmë në Ukrainë .

Ushtria gjermane , ose Bundeswehr , do të jetë në gjendje të fillojë të shpenzojë paratë këtë vit, me fonde të tjera të destinuara gjithashtu për vitet e ardhshme.

Ishte e paqartë se si do të ndahej shuma si dhe afati i saktë kohor i mbuluar nga shpenzimet.

Shuma do të zvogëlonte tre miliardë eurot e shpenzuara deri më tani nga Berlini për ndihmën ushtarake për Kievin.

Komiteti do të votojë në mënyrë specifike sot për rimbushjen e stoqeve të Panzerhaubitze 2000 të dërguara në Ukrainë, tha burimi.

Sipas Berlinit, së bashku me Holandën, Gjermania ka dërguar 14 prej obuseve vetëlëvizëse në Ukrainë.

Gjermania ka dërguar gjithashtu 18 tanke të avancuara Leopard dhe rreth 40 automjete luftarake këmbësorie Marder në Ukrainë, si dhe një sistem të mbrojtjes ajrore.

Sipas revistës Der Spiegel, Ministria e Financave i quajti shpenzimet shtesë “objektivisht të domosdoshme” në një letër duke i kërkuar komitetit të buxhetit të lëshonte shumën.

Pa mbështetje të vazhdueshme, do të kishte “një rrezik serioz që Ukraina të humbiste luftën e saj mbrojtëse kundër agresorit rus, me pasoja të paparashikueshme për rendin e paqes evropiane”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb