Gjermania ka raportuar numrin më të lartë të vdekjeve nga Koronavirusi që nga mesi i shkurtit, pasi spitalet paralajmërojnë se vendi mund të ketë 6,000 njerëz në kujdes intensiv deri në Krishtlindje, më shumë se kulmi i dimrit të kaluar.

Instituti Robert Koch, agjencia shtetërore gjermane e sëmundjeve infektive, raportoi 67,186 raste të reja të mërkurën, 302 më shumë nga një javë më parë, dhe 446 vdekje – shifra më e lartë ditore që nga 18 shkurti, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 101,790.

Megjithatë, shkalla e incidencës shtatë-ditore për 100,000 ra për një ditë të dytë në 442.9 persona, nga 452.2 të martën.

Qeveritë federale dhe rajonale të Gjermanisë ranë dakord të martën të ndërmarrin veprime për të kundërshtuar valën e katërt të COVID-19, duke përfshirë rritjen e fushatës së vaksinimit dhe kufizimin e kontaktit, veçanërisht për njerëzit e pavaksinuar.

Tashmë të kritikuar nga shkencëtarët për veprim shumë vonë, udhëheqësit ranë dakord të merrnin vendime të vendosura të enjten për propozime të tilla si detyrimi i klientëve për të treguar prova të vaksinimit ose rikuperimi në dyqane dhe kufizimi i numrit të njerëzve në ngjarje të mëdha.

Gernot Marx, president i shoqatës DIVI për mjekësinë e kujdesit intensiv, paralajmëroi se vendi mund të ketë ende 6,000 njerëz në kujdes intensiv deri në Krishtlindje, pavarësisht nga masat që vendosen tani nga politikanët. Kjo krahasohet me një nivel të mëparshëm prej 5,745 pacientësh me koronavirus në kujdesin intensiv më 3 janar. Gjermania gjithashtu ka më pak shtretër në dispozicion tani për shkak të mungesës së stafit infermieror.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb