Gjermania ka zgjatur deri në 14 shkurt lockdown si dhe ka vendosur rregullat më të rrepta për njerëzit në dyqane dhe në transportin publik, pas thirrjes së kancelares Angela Merkel ”se vendi duhet të veprojë tani” për të parandaluar rritjen e rasteve Covid-19.

Një dokument i hartuar nga qeveria Merkel dhe 16 kryeministrat e landeve i quajti javët e ardhshme “thelbësore”, duke përmendur kërcënimin e paraqitur nga variantet e reja të koronavirusit që janë më ngjitës sesa ai i njohur tashmë.

“Tani është koha për të parandaluar kërcënimin që paraqet ky virus i ndryshuar. Pra, ka të bëjë me parandalimin”, tha Merkel në fund të orëve të bisedimeve midis udhëheqësve shtetërorë dhe federalë.

Rastet individuale të një varianti më shumë ngjitës të koronavirusit që u shfaq në Britanin e Madhe janë gjetur në Gjermani, por autoritetet shëndetësore thonë se ”ende nuk kanë një pamje të plotë se sa i përhapur është në vend”.

Gjermania ka mbyllur shkolla, dyqane jothelbësore, bare, restorante dhe objekte rekreative dhe kulturore në një bllok që është forcuar gradualisht që nga fillimi i nëntorit.

Masat gjithashtu ndalojnë njerëzit të takohen me më shumë se një person tjetër nga një familje tjetër.

Kufizimet duhej të skadonin në fund të muajit, por tani janë zgjatur të paktën deri më 14 shkurt.

Për më tepër, u vendos që njerëzit do të duhet të mbajnë maska ​​mjekësore me cilësi më të lartë, të tilla si modelet FFP2, të cilat mbrojnë përdoruesin dhe të tjerët.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb