Policia ka neutralizuar mbështetësit e presidentit, Donald Trump në Kongresin Amerikan pasi ata thyen një nga ndërtesat më ikonë të SHBA-së, duke përfshirë kryeqytetin e vendit në kaos pasi republikani u kërkoi mbështetësve të luftonin kundër numërimit ceremonial të votave elektorale që konfirmuan fitoren e presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

Pak pas orës 13:00 (sipas orës lokale amerikane) qindra protestues pro-Trump kaluan nëpër barrierat e vendosura përgjatë perimetrit të Capitol Hill, ku ata u përleshën me policë, ku disa i quanin “tradhtarë” që bënin punën e tyre.

Rreth 90 minuta më vonë, policia tha që demonstruesit hynë në ndërtesë dhe dyert e Shtëpisë dhe Senatit po mbylleshin. Pas pak, nënpresidenti, Mike Pence si dhe senatorët u evakuuan.

Një ballafaqim i armatosur ndodhi në derën e përparme të Kongresit, ku një mbështetës i Trumpit u fotografua gjithashtu duke qëndruar në zyrën e Nancy Pelosit.

Gruaja që u qëllua brenda Kongresit Amerikan të SHBA-së gjatë trazirave të mbështetësve të presidentit amerikan, Donald Trump është shpallur e vdekur në një spital të kryeqytetit, Uashington, konfirmoi për CNN-in një zëdhënës i Departamentit të Policisë Metropolitane. Po ashtu u raportua edhe për tre viktima të tjera.

Shumë oficerë janë plagosur me të paktën një të transportuar në spital, thonë burime të shumta për CNN-in.

Granata tymi u përdorën në anën e Senatit të Capitolit, ndërsa policia po punon për pastrimin e ndërtesës nga protestuesit.

Dritaret në anën perëndimore të Senatit janë thyer dhe qindra oficerë janë grumbulluar në katin e parë të ndërtesës.

Deri më tani janë arrestuar rreth 52 persona. Policia e Capitolit e SHBA-së punoi për të siguruar katin e dytë të Kapitolit së pari dhe u panë pak para orës 5 të pasdites, duke shtyrë demonstruesit nga shkallët në anën lindore të ndërtesës.

Ka reaguar presidenti aktual amerikan, Donald Trump dhe presidenti në ardhje, Joe Biden. Gjithashtu kanë folur edhe shumë liderë botëror.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: