Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka mbajtur një takim me pedagogë e gjuhëtarë, ku është folur për problemet me të cilat përballet gjuha.

“Thembra e Akilit mbetet megjithatë, Kongresi i Drejtshkrimit, mënjanimi i dialektit gegë dhe vendimet që duhen marrë sot.”, tha Bardhyli.

Debatet për gjuhën dhe standardin kanë qenë të vazhdueshme, por vetëm një kongres si ai i drejtshkrimit merr vendime të zbatueshme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: