Një gjykatë indoneziane dha një dënim me vdekje për një mësues  pasi u akuzua për përdhunimin e 13 vajzave në një shkollë islame.

Rasti i mësuesit Herry Wirawan ka tronditur Indonezinë dhe ka hedhur në qendër të vëmendjes nevojën për të mbrojtur fëmijët nga dhuna seksuale në shkollat ​​fetare të konviktit të vendit.

Pasi u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë në qytetin e Bandung në shkurt, prokurorët që kishin kërkuar dënimin me vdekje paraqitën një apel.

“Ne dënojmë të pandehurin me dënim me vdekje,” tha gjyqtari në një deklaratë të postuar në faqen e internetit të Gjykatës së Lartë të Bandung.

Ira Mambo, avokatja e Herrit, nuk pranoi të komentonte nëse do të kishte një apel, duke përmendur nevojën për të parë vendimin e plotë nga gjykata.

Një zëdhënës i zyrës së prokurorisë lokale tha gjithashtu se do të priste të merrte vendimin përfundimtar përpara se të komentonte.

Nga viti 2016 deri në vitin 2021, Herry abuzoi seksualisht me 13 vajzat, të cilat ishin midis 12 dhe 16 vjeç, tha një gjykatës në muajin shkurt.

Zyrtarët indonezianë, duke përfshirë ministrin e mbrojtjes së fëmijëve të vendit, i kishin mbështetur gjithashtu thirrjet për dënimin me vdekje, megjithëse komisioni kombëtar i të drejtave të njeriut, i cili kundërshton dënimin me vdekje, tha se nuk ishte i përshtatshëm.

Indonezia, vendi më i madh në botë me shumicë myslimane, ka dhjetëra mijëra shkolla me konvikte islamike dhe shkolla  fetare .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb