Gjykata Kushtetuese e Austrisë hodhi poshtë ndalimin e shamisë islamike për vajzat në shkollat ​​fillore, prezantuar në 2019 nga qeveria e atëhershme “Kurz 1”, e përbërë nga koalicioni OEVP dhe ultra të djathtët.

Dispozita ndërhyn në një fe të vetme, Islamin, pa një motivim të saktë, duke kundërshtuar kështu parimin e neutralitetit fetar të Shtetit.

Ministri i Arsimit, Heinz Fassmann nga OEVP (i cili tani qeveris me të Gjelbrit) tha se “sidoqoftë, vajzat e mitura nuk do të kenë mundësinë të përfitojnë nga kufizimet”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb