Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë,  (GJND) ka urdhëruar Rusinë të ndalojë pushtimin e Ukrainës duke theksuar se nuk ka asnjë provë që mund të justifikojë Kremlinin për luftën, duke shtuar se në Ukrainë po kryen gjenocid.

GJND thotë se Rusia duhet të pezullojë menjëherë sulmet dhe të sigurojë që çdo njësi ushtarake apo e kontrolluar prej saj për të çuar më tej operacionin ushtarak të tërhiqet.

Gjyqtarët theksuan se detyrimet ligjore ndërkombëtare e detyrojnë Rusinë të respektojë qëndrimin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb