Kënga e re e pa publikuar që Billie Eilish prezantoi gjatë koncertit në Mançester pak ditë më parë flet për tema “të nxehta” dhe sfiduese. Kantautorja e re amerikane këndoi para publikut të saj “TV”, një pjesë të shkruar me vëllain e saj Finneas (i cili e shoqëronte në kitarë), që i referohet betejës për të drejtat e abortit në SHBA.

Eilish i referohet dy ngjarjeve kryesore në media gjatë javëve të fundit, gjyqit mes Johnny Depp dhe Amber Heard dhe përpjekjes së së djathtës amerikane për ta bërë të vështirë nëse jo të pamundur një abortim.

Billie Eilish komenton me zhgënjim sesi vëmendja e medias dhe e audiencës televizive është katalizuar nga afera Depp vs Heard, ndërkohë që në Amerikë rrezikohet seriozisht e drejta për të kryer një abort, një temë që ka qenë gjithmonë shumë për zemër.

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara në fakt do të synonte të anulonte rezultatin e çështjes gjyqësore Roe vs Wade, një vendim historik i 1973 mbi të cilin bazohet e drejta për të ndërprerë shtatzëninë në Shtetet e Bashkuara.

Jane Roe, një emër i njohur, është një grua amerikane që në moshën 16-vjeçare u martua me një burrë të dhunshëm me të cilin pati dy vajza. Shtatzënë me fëmijën e saj të tretë, ajo u kontaktua nga një ekip avokatësh të bindur se ata donin ta çonin çështjen e saj në gjykatë për të mbrojtur të drejtën e saj për të kryer një abort. Avokati Henry Menasco Wade përfaqësoi shtetin e Teksasit në gjyqin që shënoi një fitore për frontin pro abortit.

(tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb