Gjyqi aq i përfolur i shpifjes mes Johnny Depp dhe Amber Heard përfaqëson “njollosjen” e Hollyëood-it ndër vite.

Depp e paditi ish-bashkëshorten për 50 milionë dollarë, për një lajm të postuar në “The Washington Post, por ajo kurrë nuk e pranoi atë. Depp pretendonte se artikulli i kishte dëmtuar karrierën. Ajo e ka përshkruar aktorin si abuziv dhe drogues. Ata iu drejtuan kështu gjykatës, duke marrë përsipër riskun që çdo vendim do të dëmtonte karrierën e tyre.

Dëshmia e dhënë nga Tracey Jacobs, ish-agjentja e Depp dhe një nga gratë më të fuqishme në Hollywood, përfaqësonte një devijim veçanërisht të jashtëzakonshëm nga normat e Tinseltown. E thirrur në qëndrimin e dëshmitarit nga ekipi i Heard, ajo shpjegoi me detaje shkatërruese se si Depp kishte qenë ylli më i madh i filmit në botë përpara se të sabotonte karrierën e tij përmes vonesave të vazhdueshme dhe sjelljeve joprofesionale.

“Ylli i tij ishte zbehur për shkak se ishte bërë më e vështirë për t’i gjetur punë duke pasur parasysh reputacionin që kishte fituar,” tha Jacobs, duke mbështetur argumentin e Heard se rënia e Depp ishte kryesisht e vetëshkaktuar.

Jacobs tha se Depp, i cili besohet se ka fituar më shumë se 650 milionë dollarë gjatë karrierës së tij 38-vjeçare, kërkoi 20 milionë dollarë nga Agjencia e Talenteve të Bashkuara në 2016 sepse ishte në “dëshpërim financiar”. Ajo gjithashtu zbuloi se iu desh të fluturonte dy herë në Australi gjatë xhirimeve të një filmi të pestë të Pirates of the Caribbean për të folur me Depp për vonesën e tij dhe për të folur pa probleme me producentët.

Dëshmia e saj mbështeti imazhin e aktorit të ofruar nga avokatët e Heard, të cilët e portretizuan Depp si mishërim të teprimit të Hollivudit – të llastuar dhe të vështirë për të punuar me të.

Vështirësitë e tij financiare nuk i kanë shpëtuar vëmendjes së drejtuesve në Disney, studioja pas ekskluzivitetit të Pirates , e cila
kishte fituar më shumë se 4.5 miliardë dollarë me Depp në rolin kryesor të Jack Sparroë.

Në emaile, drejtuesit e kompanisë ndanë artikuj lajmesh për karrierën në rënie të aktorit dhe shkruanin “trishtuese” dhe “dëshpëruese”. Një prerje e tillë, dërguar në vitin 2017 nga një oficer komunikimi te një grup që përfshinte bashkëkryetarët e atëhershëm të Disney-t, Alan Horn dhe Alan Bergman, kishte temën “HR Johnny Depp: Një yll në krizë dhe historia e çmendur e milionave të tij të humbur”. .
Tina Newman, një ekzekutive produksioni në Disney, e cila dha dëshmi përmes videos, ishte ndër marrësit e një emaili në lidhje me gjyqin për shpifje të Depp në 2020 në MB. Ajo tha se ndërsa udhëheqja e studios kishte ndarë artikuj negativë për Depp, ajo nuk ishte në dijeni të rubrikës së Heard që ndikonte në vendimin për të mos vazhduar me një film të gjashtë të Pirates .

Ky pranim, i shtuar në dëshminë e Jacobs, dukej se mbështet pretendimin e Heard se Depp nuk kishte nevojë për ndihmën e saj për të siluruar karrierën e tij.

Një tjetër ekzekutiv kryesor mohoi gjithashtu se vendimet e përzgjedhjes ishin ndikuar nga ashpërsia midis Depp dhe Heard. Aktorja i kishte thënë gjykatës se roli i saj në Aquaman 2 , i planifikuar të dilte vitin e ardhshëm, ishte shkurtuar ndjeshëm për shkak të një fushate shpifjeje të orkestruar nga ish-bashkëshorti i saj.
Megjithatë, ky pretendim u sfidua gjithashtu në një tjetër vështrim tërheqës në procesin e vendimmarrjes në Hollywood.

Walter Hamada, presidenti i DC Films, dëshmoi se ndërsa Heard ishte gati të niste në vazhdimin e Aquaman , ai nuk kishte të bënte me Depp. Në vend të kësaj, faji ishte mungesa e kimisë së saj me Jason Momoa, yllin e filmit, tha ai.
Juria në këtë çështje tani është tërhequr për të shqyrtuar vendimin e saj. Pavarësisht nga rezultati, drejtuesit e Hollywoodit duhet të shpresojnë që çifti i ardhshëm i famshëm ndërluftues të marrë një qasje më të matur për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: