Gjenerali amerikan Mark Milley ka paralajmëruar se terroristët e Al-Kaedës në Afganistan mund të kërcënojnë SHBA-në në më pak se 12 muaj.

Talibanët nuk i kishin prishur lidhjet me grupin përgjegjës për 11 Shtatorin dhe ata mbetën një organizatë terroriste, tha Gjeneral Milley. Ai dhe Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin po merren në pyetje në Kongres për tërheqjen e muajit të kaluar nga Afganistani.

Qeveria u rrëzua ndërsa talebanët përparuan me shpejtësi nëpër vend.  SHBA ka thënë se tani do të shkojë drejt misioneve kundër terrorizmit.

Seanca, e mbajtur nga komiteti i shërbimeve të armatosura të Senatit, vjen javë pas tërheqjes kaotike në aeroportin e Kabulit, teksa fuqitë e huaja kërkonin të merrnin qytetarët e tyre në shtëpi dhe mijëra afganë të dëshpëruar lypnin për shpëtim.

Një sulm vetëvrasës vrau 182 njerëz gjatë operacionit të tërheqjes. Trembëdhjetë punonjës të shërbimit amerikan dhe të paktën 169 afganë u vranë nga porta e aeroportit më 26 gusht.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb