Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka zhvilluar një vizitë në Kosovë, me homologun e tij atje, Samedin Mehmetin.

Lajmi është bërë i ditur nga ky i fundit përmes një postimi në rrjete sociale. Në fokus të këtij takimi ka qenë bashkëpunimi i të dyja institucioneve në shumë fusha.

Ky bashkëpunim sipas Mehmetit do të korrë sukses në të ardhmen në luftën ndaj kriminelëve dhe krimit të organizuar.

Postimi i plotë:

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës z. Samedin Mehmeti priti në takim drejtorin e përgjithshëm të Policisë së shtetit, z. Gledis Nano
Sot, më 29.10.2021, delegacioni nga Shqipëria në krye me drejtorin e përgjithshëm të Policisë së shtetit z. Gledis Nano, qëndruan për një vizitë zyrtare në drejtorinë e përgjithshme të Policisë Kosovës, ku u mirëpritën nga drejtori i përgjithshëm i PK-së, z. Samedin Mehmeti së bashku me drejtuesit më të lartë të Policisë.
Drejtori i Përgjithshëm z. Mehmeti, fillimisht u dëshiroi mirëseardhje përfaqësuesve nga Policia shqiptare dhe njëherit i uroi detyrën e re z. Nano si drejtori i përgjithshëm i Policisë së shtetit, të cilin e njoftoi se Policia e Kosovës e vlerëson lartë bashkëpunimin në mes të dy institucioneve në të gjitha fushat e sigurisë dhe jo vetëm.

Ky takimi ishte i karakterit njoftues, por u shfrytëzua mundësia e diskutimit edhe rreth temave me interes të përbashkët, si shkëmbimi i eksperiencave dhe përvojave të deritanishme si dhe avancimi i mëtejmë i bashkëpunimit dhe ndërveprimit në mes të dy policive të të dyja vendeve.
Palët u zotuan për vazhdim të bashkëpunimit të ndërsjellë në fushën e sigurisë, mbështetjen në fusha specifike në mes të dy institucioneve policore, që rezultojnë në bashkërendimin akoma më të mirë në luftën e përbashkët ndaj veprimtarive kriminale, krimit të organizuar dhe atij transkufitar.

General director of Kosovo Police Mr. Samedin Mehmeti hosted the general director of state Police Mr. Gledis Nano in a meeting
Prishtina, 29th of October 2021,

Today, on 29.10.2021, a delegation from Albania headed by the general director of the state Police, Mr. Gledis Nano, officially visited the general directorate of Kosovo Police. They ëere ëelcomed by the General Director of KP, Mr. Samedin Mehmeti together ëith the senior Police management.

General Director Mr. Mehmeti, initially ëelcomed the representatives of the albanian Police and at the same time congratulated Mr. Nano for his neë position of general director of the State Police, he stressed out that Kosovo Police highly appreciates the cooperation betëeen the tëo institutions in all security areas and beyond.

This meeting ëas of informative nature, but the opportunity ëas used to discuss subjects of common interest such as the exchange of experiences and practices and further advancement of cooperation and interaction betëeen the tëo police forces of both countries.

The parties pledged to continue further mutual cooperation in the field of security, support in specific areas betëeen the tëo police institutions to result in even better coordination in the joint fight against criminal, organized crime and cross-border activities.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb