ISIS është ringjallur sërish dhe këtë herë ka goditur në Libi, aty ku prej kohësh kanë nisur trazira. Sulmi synonte që të merrej naftë Zella, tha një burim i sigurt.


Ata vranë dy rojet përpara se të iknin. ISIS mori përgjegjësinë për sulmin. Një inxhinier i tha Reuters se punëtorët në terren ishin të sigurt dhe objektet nuk ishin dëmtuar. Shefi i Korporatës Kombëtare të Naftës të Libisë (NOC) tha të shtunën se paqëndrueshmëria e vazhdueshme në vend mund të shkaktojë humbjen e 95 përqind të prodhimit të naftës.


Duke folur në Arabinë Saudite para një mbledhjeje ministrore të dielën nga prodhuesit më të lartë OPEC dhe jo OPEC, Mustafa Sanalla gjithashtu konfirmoi sulmin mbi naftën Zella.


Në dy vitet e fundit, grupi ka synuar tre institucione shtetërore në Tripoli. Sulmi i së shtunës u zhvillua pasi Ushtria Kombëtare Libiane (LNA) e Përgjithshme e Khalifa Haftar, e cila është e lidhur me një administratë rivale në Libinë lindore po bën ofensiva ushtarake në kryeqytet ndaj qeverisë së njohur nga OKB.

(d.xh/Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: