Gjigandi i teknologjisë amerikane Google ka bërë një  ankesë ndaj gjobës prej 4.3 miliardë euro për autoritetet e Bashkimit Evropian për dyshimin se abuzonte dominimin e sistemit operativ Android, i cili e shtypë konkurrencën.

Zëdhënësja Guillaume Al Werni konfirmoi se kompania paraqiti një ankesë kundër aktgjykimit të korrikut. Komisioni Evropian ka shqiptuar një dënim në korrik pasi ka gjetur se Google i detyroi prodhuesit e telefonave të mençur që përdorin Android për të instaluar aplikacionet e kësaj kompanie të kërkimit të internetit.

Sipas atij aktgjykimi, Google duhet të ndërmarrë hapa për të zgjidhur problemin deri në fund të tetorit ose të ndëshkohet. Google atëherë pohoi se sistemi i tij operativ i lirë çoi në uljen e çmimit të telefonave dhe nxiti konkurrencën e Apple.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: