Google ka mbyllur përkohësisht një numër të papërcaktuar të llogarive të postës elektronike të qeverisë afgane, pasi frika rritet për shkak të gjurmës së letrës dixhitale të lënë nga ish zyrtarët dhe partnerët e tyre ndërkombëtarë.

Raportet kanë nxjerrë në pah sesi bazat biometrike dhe ato të pagave afgane mund të shfrytëzohen nga sundimtarët e rinj për të gjuajtur armiqtë e tyre.

Në një deklaratë të premten, Google e Alphabet Inc nuk pranoi të konfirmonte që llogaritë e qeverisë afgane po bllokoheshin, duke thënë se kompania po monitoronte situatën në Afganistan dhe “ndërmerrte veprime të përkohshme për të siguruar llogaritë përkatëse”.

Një punonjës i ish -qeverisë i tha agjencisë së lajmeve Reuters se talebanët po kërkojnë të marrin e-mailet e ish zyrtarëve.

Në fund të muajit të kaluar punonjësi tha se talebanët i kishin kërkuar atij të ruante të dhënat e mbajtura në serverët e ministrisë për të cilën ai punonte.

“Nëse e bëj këtë, atëherë ata do të kenë qasje në të dhënat dhe komunikimet zyrtare të udhëheqjes së ministrisë së mëparshme,” tha punonjësi.

Punonjësi tha se ai nuk e respektoi këtë vendim dhe që atëherë është fshehur. Reuters nuk po identifikon personin ose ministrinë e tij të mëparshme nga shqetësimi për sigurinë e tij.

Të dhënat publike të shkëmbyesve të postës tregojnë se organet qeveritare afgane përdorën serverët e Google për të trajtuar e-mailet zyrtarë, përfshirë ministritë e financave, industrisë, arsimit të lartë dhe minierave. Zyra e Protokollit Presidencial në Afganistan përdori gjithashtu Google, sipas të dhënave, ashtu si edhe disa organe të qeverisjes vendore.

Komandimi i bazave të të dhënave qeveritare dhe e-mailet mund të japin informacion në lidhje me punonjësit e ish-administratës, ish-ministrat, kontraktorët qeveritarë, aleatët fisnorë dhe partnerët e huaj.

“Do të jepte një pasuri të vërtetë informacioni,” tha Chad Anderson, një studiues i sigurisë me firmën e inteligjencës në internet DomainTools i cili ndihmoi Reuters të identifikonte se cilat ministri drejtonin, cilën platformë e-maili përdonin. “Vetëm të kesh një listë punonjësish në një Fletë Google është një problem i madh,” tha ai, duke cituar raportet e hakmarrjeve kundër punonjësve të qeverisë.

Të dhënat e shkëmbimit të postës tregojnë se shërbimet e e-mailit të Microsoft Corp u përdorën gjithashtu nga disa agjenci qeveritare afgane, përfshirë Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe presidencën. Por nuk është e qartë se çfarë hapash, nëse ka, firma softwerike po ndërmerr për të parandaluar që të dhënat të bien në duart e talibanëve.

Microsoft nuk pranoi të komentojë.

Anderson tha se përpjekja e talebanëve për të kontrolluar infrastrukturën dixhitale të ndërtuar nga SHBA ia vlen të mbahet nën sy. Inteligjenca e nxjerrë nga ajo infrastrukturë, tha ai, “mund të jetë shumë më e vlefshme për një qeveri të re sesa helikopterët e vjetër”.

 

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb