Kur doli përballë Senatit Amerikan, Google pranoi ekzistencën e një projekti sekret të quajtur “Dragonfly” por nuk refuzoi të jepte detaje rreth tij.

Sipas raportimeve Dragonfly është emri i koduar i një motori kërkimi që Google ka zhvilluar për Kinën që nga 2017-ta dhe mund të identifikojë automatikisht uebsajtet e bllokuara nga qeveria dhe ti fshijë nga rezultatet e kërkimit.

Sot shefi ekzekutiv i kompanisë Sundar Pichai konfirmoi ekzistencën e motorit të kërkimit e madje i tha audiencë se puna po shkon mjaft mirë.

Ai mbrojti projektin në fjalë duke thënë se misioni i Google është ti ofrojë kujtdo informacion.

Kina është shtëpia 1/5 së përdoruesve të internetit në mbarë botën.

8 vite më parë kompania u tërhoq nga Kina duke thënë se censura bie ndesh me etikën dhe parimet e Google.

Sipas burimeve të ndryshme motori i kërkimit do të jetë gati brenda 9 muajve të ardhshëm, raporton PCW.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: