“Ekziston një atmoferë e jashtzakonshme tek Google,” ishin fjalët e para të Sundar Pichai, shefit ekzekutiv të Google gjatë një konference me investitorët.

Dhe kjo nuk është një surprizë sepse Pichai e dinte që do ti njoftonte për rritje të të ardhurash me 21.3 % përgjatë tre mujorit të dytë të 2016-tës. Nuk munguan detajet për strategjitë e kompanisë në të ardhmen ku Pichai ndërsa vuri theksin tek mobiliteti si motori kryesor i kompanisë, e ardhmja premton edhe për inteligjencën artificiale.

Fitimi përgjatë tre mujorit të dytë për kompaninë mëmë të Google, Alphabet, arriti shifrat e 4,88 miliard dollarëve me të ardhura prej 21.5 miliard dollar në periudhën që perfundon më 30 Qershor. Analistët prisni që të ardhurat të mos i kalonin shifrat e 20.76 miliard dollarëve shkruante Reuters.

Rritjen më të madhe e shënoi industria e reklamimit me 19.5 % në 19.4 miliard dollar të ardhura të gjeneruara. Alphabet po përpiqet të gjenerojë të ardhura nga industria mobile dhe biznesi i videove online ku së bashku me Facebook e dominojnë këtë sektor.

Por pavarësisht të ardhurave të qëndrueshme, rënia e kostos për klikime në reklam është shqetësuese thanë analistët./Pcw.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: