Google shkëput marrëdhëniet me Huawei duke eliminuar çdo aktivitet të kryer nga gjigandi i teknologjisë kineze. Agjencia e lajmeve Reuters, nga ana tjetër raportoi duke shpjeguar se smartphone-t dhe pajisjet e tjera të Huawei të shitura jashtë Kinës duhet të humbasin aksesin në përditësimet e sistemit operativ Android.  Në një reagim, kompania kineze është shprehur se do të ofrojë përditësime të sigurisë dhe shërbime pas shitjes të gjithë smatfonëve dhe tabletëve ekzistues Huawi dhe Honor.

Masa do të ketë ndikim edhe në pajisjet të reja, të cilat mund të humbasin aksesin në disa aplikacione që mund të shkarkohen nga Google Play. Madje edhe të moshuarit nuk do të jenë në gjendje të marrin përditësimet. Huawi do të jetë në gjendje të përdorë sistemin operativ Android.

“Shërbimet për pajisjet Huawei do të funksionojnë. Po bëjmë në përputhje me rendin dhe do të vlerësojmë pasojat. Për përdoruesit e shërbimet tona, Google Play dhe mbrojtja e Google Play Protect do të vazhdojnë të punojnë në pajisjet ekzistuese Huawei”-ka deklaruar një zëdhënës i Google.

(Balkan Web)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb