Google Duplex, zgjerimi më i avancuar i asistentit vokal Big G, do të jetë në gjendje të rezervojë restorante dhe gjithashtu të bëjë prenotime nga iPhone.

Sipas website XDA Developers, funksioni po mbërrin në të gjithë telefonat që nuk janë vetëm Pixel të Google për të cilat është studiuar.

Duplex është prezantuar zyrtarisht gjatë konferencës të Mountain View të 2018, përpara debutimit në telefonat pixel, në fund të 2018.

Ajo bazohet në një sistem të inteligjencës artificiale që kap informacionet më të rëndësishme. Për momentin kjo është i përdorshëm vetëm ne 43 shtetet amerikane dhe vetëm në telefonat Pixel.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb