Duket se zgjedhja e kryeministrit të ri në Australi, ka “trazuar” Shqipërinë dhe Greqi, pasi prej ditësh ka nisur një “përplasje” për origjinën e tij.

Grekët pretendojnë se Anthony Albanese është me origjinë greke, ndërsa nga ana tjetër thuhet se në fakt ai është me orgjinë arbëreshe.

Për këtë diskutim ka reaguar edhe gazetari i CNN-it, Andrew Kaczynski, i cili përforcon faktin se kryeministri i Australisë është me origjinë arbëreshe.

“Ai është shqiptar i Italisë. Mbiemri i tij është Albanese. Është arbëresh, siç jam unë”, ka shkruar Kaczynski në një postim nëe Tëitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: