Qeveria Erdogan në Turqi është vënë në qendër të  sulmeve për shkak të zjarreve vdekjeprurëse që përfshijnë vendin.

Zemërimi i njerëzve është përqendruar në mangësitë serioze që ekzistojnë në fushën e mbrojtjes nga zjarri dhe kryesisht në mungesën e avionëve zjarrfikës, pasi flota që ka operuar orët e fundit përbëhet nga vetëm tre avionë zjarrfikës.

Thumbs B C 210c86689f5ec7bd37e422eb107f10d5 696x392

Mediat sociale turke janë vërshuar me dhjetëra komente kundër qeverisë Erdogan për mangësitë e saj serioze pasi vetëm tre varka zjarrfikëse janë përdorur përtej frontit të zjarrit.

Shumë përdorues madje paraqesin numrin e avionëve të zjarrfikësve që kanë vendet e tjera, 28 për Greqinë, duke komentuar në mënyrë kaustike se në Turqi ata ishin punësuar me një tender vetëm tre, në të njëjtën kohë që Presidenti Tayyip Erdogan ka për të udhëtuar 16 aeroplanë të vegjël dhe të mëdhenj.
Disa nga mediat pro-qeveritare po përpiqen të “tregojnë” organizatën kurde PKK dhe Greqinë si përgjegjëse për dhjetëra zjarre në vend.

Turqi

” PKK po djeg pyjet e Turqisë. Ata u trajnuan në Greqi, objektivi i tyre janë zonat turistike”, thuhet në titullin e një artikulli të gazetës Vatan.

Sidoqoftë, përpjekja për të lidhur zjarret vdekjeprurëse me Greqinë dhe PKK -në nuk bind opinionin publik, i cili propozon paaftësinë e qeverisë Erdogan, e cila mund të reklamojë anije kozmike, supership dhe dronë, por nuk ka avionët e nevojshëm për shuarjen e zjarrit që i duhen vendit.

Ty

Të enjten në mbrëmje, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu , u përball me zemërimin e banorëve të Antalya.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb