Një përleshje ka shpërthyer midis policisë dhe demonstruesve në një protestë të mbajtur në Athinë, kryeqytetin e Greqisë, kundër vrasjes së afro-amerikanit George Floyd në Minnesota të SHBA-së si pasojë e dhunës policore.

Me thirrje të grupeve të ndryshme të majta, rreth 3.000 njerëz u mblodhën në Sheshin Sintagma, ku gjendet edhe ndërtesa e parlamentit, duke marshuar drejt Ambasadës së SHBA-së në Athinë dhe duke thirrur parulla antiamerikane dhe kundër dhunës policore.

Në fund të protestës, ku u shfaqën edhe pankarta me mbishkrime si “Poshtë Amerika” dhe “Amerikë, je e padëshiruar në Greqi”, disa grupe me maska sulmuan me koktej molotovi dhe gurë ekipet e intervenimit të shpejtë të cilët kishin marrë masa të rrepta të sigurisë para ambasadës.

Floyd Atina 2

Policia u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës dhe granata shtanguese ndaj protestuesve.

Shtatë protestues janë arrestuar gjatë incidenteve.

Afro-amerikani Goerge Floyd humbi jetën nga asfiksimi javën e kaluar pasi një polic i bardhë i vuri gjurin në qafë për disa minuta gjatë arrestimit, përkundër përgjërimeve dhe fjalëve të tij të fundit “Nuk mund të marrë frymë”, që u bënë slogan i protestave mbarkombëtare.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb