Një tërmet 4.8 Rihter jashtë Atalantit, në zonën e Lokrida Fthiotidës, ka ndodhur rreth orës 15:30 të së enjtes. Lëkundja është ndjerë veçanërisht në Athinë. Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti ka ndodhur 13 km në jugperëndim të Atalantit, ndërsa thellësia fokale ka qenë 13.6 km.

Kjo dridhje u pasua nga dy më të vogla në më pak se 10 minuta. E para ishte 2,5 Rihter 9 km në VP të Orchomenos dhe e dyta 2,6 Rihter 5 km JP të Atalantit. Në deklaratën e tij për tërmetin e sotëm, presidenti i OASP-së, Efthymios Lekkas, theksoi se: “Është afër Atalantit, por nuk lidhet me thyerjen e Atalantit. Ka një histori me një tërmet me magnitudë 7 ballë. Kemi të bëjmë me një gabim nga ana e brendshme, Orchomenos dhe Amphikleia dhe jo nga gjiri Eube. Një magnitudë e ngjashme është prodhuar nga një tërmet në vitin 2013. Ai është ndjerë në zonën e gjerë deri në Athinë. Duhet të shohim evolucionin e fenomenit. Më pas do të shohim se cili defekt është i lidhur me këtë dridhje. Ka ardhur nga një çarje që është të paktën 20 kilometra nga Atalanti. Gabimet në Amphikleia dhe Orchomenos mund të prodhojnë dridhje prej 5 Rihter”.

Raporti euromesdhetar jep lëkundjen me magnitudë 4.9 Rihter me një epiqendër 17 km në jug-jugperëndim të Livadias dhe një thellësi fokale prej 2 km.

Kryetari i Atalantisit, Athanasios Zekendes foli për protothema.gr për dridhjet e forta që tronditën rajonin dhe u ndjenë edhe në Atikë, duke thënë: “Është ndjerë në të gjithë rajonin. dhe konkretisht në fshatin Exarchos. Të gjithë kemi dalë nga shtëpitë tona. Dhe unë jam në rrugë në momentin që po flas me ju, sepse pas tërmetit ka frikë. Deri më tani nuk raportohet për dëme. Shpresojmë që ky të ishte tërmeti kryesor dhe të mos ketë një tjetër po aq të fortë. Le të bëhen ceremonitë e pas tërmetit dhe qetësohuni”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: