Greqia i ka ofruar ndihmë Ankarasë pas tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e së hënës.

“Greqia do të ndihmojë menjëherë,” tha kreu i qeverisë greke Kyriakos Mitsotakis, pavarësisht tensioneve midis vendit të tij dhe Turqisë.

Greqia ka ekipe shpëtimi me përvojë të gjerë në rajonet e goditura nga tërmeti, pasi vendi si Turqia përjeton tërmete herë pas here. Dy anëtarët e NATO-s kishin ndihmuar njëri-tjetrin gjatë tërmeteve të mëdha në Turqi dhe Greqi në vitin 1999. “Diplomacia e tërmeteve” çoi në një fazë të tensionit në atë kohë.

Mbrojtja civile e Italisë ka ofruar gjithashtu ndihmën e saj, sipas qeverisë në Romë të hënën në mëngjes. Kryeministrja Giorgia Meloni po ndjek situatën në zonën e fatkeqësisë dhe shpreh ngushëllimin e saj për të prekurit, shtohet ajo.

Tërmeti goditi Turqinë juglindore dhe Sirinë verilindore të hënën në mëngjes. Të dy vendet raportuan qindra viktima dhe mijëra të plagosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb