Probleme të rënda janë shënuar në veri të Evias, për shkak të stuhisë Elias që ka përmbytur ishullin që nga agimi i së mërkurës (27 shtator).

“Stuhia është shumë intensive nga njëri skaj në tjetrin në të gjithë Rajonin e Greqisë Qendrore”, theksoi guvernatori i qarkut, Fanis Spanos, duke folur për APE-MPE. Sipas guvernatorit rajonal, “Evia veriore po testohet edhe një herë. Reshjet janë intensive të pandërprera”, ka theksuar ai. Në fakt, për të shkuar në Evian veriore, ai duhej të kalonte përmes Arkitës për në Edipsos, pasi transporti në zonën e Dervenit është i ndërprerë.

Situata është dramatike në fshatin Kymasi, ku lumi në zonë ka dalë nga shtrati. Një banor i zonës, duke folur për mediat lokale, tha se “gjendja në fshat është tragjike. Gjithçka është përmbytur nga lumi. Unë ia dola dhe u largova nga shtëpia, por fqinja ime, e cila është gjithashtu e moshuar, nuk pati kohë të largohej, shtëpia i ishte përmbytur dhe për të shpëtuar u ngjit në çatinë e shtëpisë së saj. Deri më tani në Kymasi nuk është shfaqur askush, na kanë lënë në mëshirë të shkatërrimit si në përmbytjet e mëparshme”.

Moti i keq i shkaktuar nga Elias ka sjellë dëme të mëdha edhe në komunën Mantoudi Limni Agia Anna, pasi fshatrat janë përmbytur dhe rrugët janë kthyer në përrenj të medhenj.

Njëkohësisht është vënë alarmi për vërshimin e katër lumenjve në Evia, Niles, Kireas, Messapios dhe lumit në Sepiada. Në të njëjtën kohë, në rrjetin rrugor në masivin malor ka pasur rënie gurësh.

Zëvendësguvernatori i Evias, Giorgos Kelaiditis, në deklaratat e tij këshilloi qytetarët që të shmangin lëvizjet e panevojshme, pasi rrjeti rrugor në disa vende është mbuluar nga sasia e ujit. Në të njëjtën kohë ai theksoi se disa lumenj në Evia janë në prag të vërshimit.

“Jemi në alarm të kuq, situata është shumë e rëndë, kemi kërkuar përforcime nga EMAK nga Lamia”, tha ai.

Probleme të rënda janë shënuar që nga mëngjesi edhe në fshatrat e Bashkisë Istiaea Edipsos. Rrugët dhe shtëpitë janë përmbytur, ndërsa zjarrfikësja ka ndërhyrë herët për të hequr ujin dhe për të shpëtuar banorët. Fshatrat si Pefki, Taxiarchis, Agiokambos, Asminio janë disa nga ato që u përfshinë nga moti i keq, duke lënë pas shumë dëme.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Vlen të theksohet se stacioni meteorologjik në Istiaia ka regjistruar që në orët e para të mëngjesit 210 metër kub ujë për sekondë.

Rruga kryesore nga jugu në veri të Evisë është ndërprerë për shkak të rrëshqitjes së dheut në zonën e Dervenit, me makineri që punojnë për të hequr rrënojat, por një mal i tërë me dhe është grumbulluar në zonë. Gjithashtu, shumë zona kanë mbetur pa energji elektrike që nga orët e para të mëngjesit, pasi pemët janë shkulur dhe kanë rënë mbi kabllot e PPC-së, duke zhytur në errësirë ​​zona të tëra, ndërsa qarkullimi edhe brenda fshatrave tashmë është i rrezikshëm.

Për shkatërrimin e plotë të fshatit Rovies në Evia nga moti i keq, Elias foli më herët duke folur për protothema.gr kryetari i fshatit, Thodoris Keris.

Siç shpjegoi ai, nëpër fshat kalojnë katër lumenj të cilët nuk kanë arritur të mbajnë sasinë e madhe të ujit që filloi të binte nga ora 4 e mëngjesit, duke sjellë probleme të mëdha të shkaktuara nga përmbytjet: “Deri më tani janë përmbytur të paktën 40 shtëpi, bodrume hotelesh, biznese, makina, ndërsa probleme janë krijuar edhe në themelet e shtëpive. Po flasim për shkatërrim total. Fshati është ndarë në tre pjesë, ka rënë një vëllim kaq i madh uji dhe vazhdon të bjerë shi. Katër lumenj kalojnë nëpër fshat, kështu që është e qartë se çfarë ka ndodhur. Fatkeqësisht, ne po paguajmë për mëkatet e kryetarëve dhe nënkryetarëve të bashkive, dekada më parë. Në këtë zonë ka pasur krime. Ata mbyllën lumenjtë, ndërtuan lumenj, ndanë lumenjtë, i bënë më të vegjël. Shiu ka rënë vazhdimisht që prej katër të mëngjesit. Natyra do ju “dënojë” një herë. Lumenjtë ishin të pastër, thjesht nuk e mbanin dot sasinë e ujit që zbriste”.

Siç nënvizoi presidenti i Rovias, probleme ka pasur edhe për shkak të stuhisë Daniel: “Danieli shkuli të gjitha pemët, por makineritë u instaluan dhe gjithçka u pastrua, por gjithsesi është njësoj. Nuk jemi ndalur asnjë moment, kemi makineri komunale dhe rajonale dhe po luftojmë”. Forcat zjarrfikëse janë përforcuar me ekipe speciale. Të gjitha forcat e Zjarrfikësve të Evias veriore kanë nisur operacionin që nga mëngjesi në pjesën veriore të ishullit i cili është i përfshirë nga fenomene të rënda të motit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: