Greqia po rrit rojet kufitare përgjatë kufirit të saj me Turqinë në pritje të një rritje të emigracionit të paligjshëm të shkaktuar nga kaosi në Afganistan , thanë zyrtarët të hënën.

Në muajt e ardhshëm, rreth 250 oficerë do të bashkohen me forcën kufitare prej 1.500 trupash dhe një shtesë prej 800 oficerë do të punësohen gjithashtu në aeroportet dhe rajonet pranë kufirit Greqi-Turqi.

Greqia ka ashpërsuar politikën e saj të migrimit dhe policimin kufitar gjatë dy viteve të fundit, duke shtrirë një mur përgjatë kufirit të saj tokësor me Turqinë dhe duke instaluar një rrjet mbikëqyrës të teknologjisë së lartë në përpjekje për të penguar azilkërkuesit nga kalimi.

Rritja e fundit e personelit u nxit pjesërisht pas marrjes së pushtetit nga talebanët në Afganistan, thanë autoritetet.

Greqia gjithashtu ka mohuar akuzat në rritje nga grupet e të drejtave të njeriut se emigrantët e kapur pasi kaluan në Greqi po dëbohen pa u lejuar të kërkojnë azil.

Polonia dhe Lituania muajt e fundit kanë luftuar për të përballuar një rritje të migrimit, kryesisht nga Iraku dhe Afganistani, duke arritur në kufijtë e tyre me Bjellorusinë. Ata akuzojnë qeverinë e Bjellorusisë për inkurajimin e fluksit të emigrantëve për të ushtruar presion mbi të gjithë BE -në.

Greqia, Polonia dhe Lituania ishin midis 12 vendeve që i dërguan një letër Komisionit Evropian javën e kaluar për të bërë thirrje për masa më të gjera nga BE  kundër emigracionit të paligjshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb