ATHINË

Zyrtarët grekë të shëndetësisë njoftuan të martën 346 raste të reja me koronavirus në vend dhe tetë të vdekur nga Covid-19. Kjo është një rënie e lehtë pas regjistrimit të 453 rasteve të reja të së hënës.

Nga 346 raste, 23 janë të lidhura me raste të njohura, ndërsa 25 u regjistruan në pikat e hyrjes së Greqisë, pasi testet u kryen për vizitorët në vendngjarje, raportojnë mediat helene.

Që nga fillimi i pandemisë në Greqi, ka pasur një total prej 15, 928 rastesh me Covid-19 në vend, duke përfshirë të gjithë ata që janë shëruar.

Nga të gjitha rastet, vetëm 2 651 lidhen me udhëtime jashtë Greqisë dhe 6 687 rezultojnë nga kontakti me një rast tjetër të konfirmuar të virusit.

Tragjikisht, një total prej 352 njerëzish kanë humbur jetën nga virusi në Greqi, 221 prej të cilëve ishin burra. Mosha mesatare e atyre që kanë ndërruar jetë është 78, dhe 96.9% e tyre ishin mbi moshën 78 vjeç ose vuanin nga problemet themelore shëndetësore.

Aktualisht, 77 pacientë janë të intubuar në spitalet greke. Mosha mesatare e këtyre pacientëve është 69, dhe 88.3% e tyre janë mbi moshën 70 vjeç ose kanë çështje themelore shëndetësore. Vetëm 21 prej tyre janë femra.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb