Greqia ka dërguar një  notë proteste  në Gjermani duke i kërkuar asaj të diskutojë kërkesën e Athinës për dëmshpërblimet e luftës, tha të martën ministria e jashtme, shkruan Reuters. Parlamenti grek votoi në prill për të nisur një fushatë diplomatike për të shtyrë Gjermaninë për të paguar dëmshpërblime për okupimin nazist të vendit në Luftën e Dytë Botërore, një çështje që Berlini tha se ishte vendosur shumë kohë më parë.

Gjermania në të kaluarën ka kërkuar falje për krimet e periudhës naziste, por nuk ka dashur të rihapë bisedimet mbi dëmshpërblimet. “Qeveria greke fton qeverinë gjermane për një negocim për këto kërkesa të cilat janë të një rëndësie të veçantë për popullin grek, si një çështje morale dhe materiale,” tha ministria.

Ambasadori i Greqisë në Berlin i dha notën ministrisë së jashtme gjermane të martën, shtoi ajo.

Greqia pësoi jashtëzakonisht nën sundimin nazist të Gjermanisë dhe çështja e dëmshpërblimeve u rishfaq gjatë krizës së saj të borxhit, e cila shpërtheu në vitin 2010. Shumë grekë fajësojnë Gjermaninë për masat e ashpra shtrënguese të vendosura në këmbim për miliarda euro në huatë e shpëtimit.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb