Ministri i Turizmit, Haris Theocharis , saktëson kushtet e pritjes së vizitorëve të huaj në Greqi nga 15 qershori. Autoritetet Greke po përqendrohen në aeroportet në hyrje të turistëve , pavarësisht nga kombësia e tyre. Në testimin e detyrueshëm dhe karantinën do të nënshtrohen ata udhëtarët që nisen nga zonat e aeroporteve me infeksione të koronavirusit të rritur, d.m.th me pamje negative epidemiologjike.

Këto aeroporte përfshihen në një listë të përpiluar dhe përditësuar vazhdimisht nga Agjencia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit (EASA) që u botua dje në një direktivë udhëtimi të Ministrisë së Punëve të Jashtme.  Siç shprehet z. Haris Theocharis në APE-MPE, “ata turistë që fillojnë nga aeroportet që janë renditur në listën EASA, që vijnë në Greqi, do t’i nënshtrohen një testi të detyrueshëm dhe do të qëndrojnë për një ditë në një hotel të paracaktuar.

Në rast se testi është negativ, vizitorëve të kësaj kategorie do t’ju kërkohet të qëndrojnë në karantinë për 7 ditë. Sidoqoftë, nëse mostra është pozitive, ato do të karantinohen për 14 ditë dhe shëndeti i tyre do të monitorohet “.  Vizitorët nga aeroportet që EASA konsideron se janë plotësisht të sigurt do të merren në provë.

Ministri i Turizmit, Theocharis, thekson se “Greqia po hap portat e saj hyrëse në një mënyrë të strukturuar, të sigurt dhe të udhëzuar gjithmonë me pëlqimin e mjekëve. Ne po lëvizim brenda kornizës mjekësore dhe po zbatojmë fjalë për fjalë udhëzimet e shkencëtarëve, në përputhje të plotë me standardet ndërkombëtare për mbrojtjen e shëndetit të çdo turisti dhe qytetarëve grekë “.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: