Qindra mijëra njerëz në 99 vende kanë marrë pjesë në një grevë të koordinuar globale të klimës duke kërkuar veprime urgjente për të trajtuar krizën ekologjike.

Protestat po zhvillohen 1 javë para samitit të klimës Cop26 në Glasgow i cili do të mbahet në Britaninë e Madhe. Në Gjermani, dy ditë para zgjedhjeve të përgjithshme të vendit, Greta Thunberg i tha një turme prej më shumë se 100,000 njerëzve se “asnjë parti politike” nuk po bënte sa duhet. Aktivisti suedez, greva e tij solo në 2018 frymëzoi lëvizjen globale të “Premteve për të Ardhmen”, u tha mbështetësve mbështetës se ata kishin nevojë për të vazhduar presionin mbi udhëheqësit politikë të Gjermanisë ditën e zgjedhjeve.

Greta1

 

Organizatorët e ngjarjes globale thanë se kishte protesta në më shumë se 1,800 qytete dhe qytete në të gjithë botën me ngjarje të mëdha në Evropë, Afrikë dhe Amerikën Veriore dhe Jugore. Në Meksikë protestuesit u mblodhën para Pallatit Kombëtar në Mexico City për të kërkuar që kompania shtetërore e naftës Pemex të paraqiste një plan për dekarbonizimin, ndërsa në Bangladesh aktivistët kërkuan heqjen e termocentraleve të reja të qymyrit dhe gazit. Në Afrikën e Jugut demonstrimet u zhvilluan në 12 qytete si pjesë e një greve tre-ditore për të kërkuar që qeveria të mbikëqyrë një kalim të drejtë nga karburantet fosile. Në Londër protestuesit u mblodhën jashtë parlamentit për të dëgjuar folësit që i bëjnë thirrje qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të bëjë më shumë për të arritur qëllimet e saj klimatike. Demonstrata të mëdha priteshin edhe në Kanada, Brazil dhe Argjentinë.

Greta2

Në fillim të këtij viti, Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike tha se emetimet e karbonit në botë duhet të bien përgjysmë deri në vitin 2030 për të mbajtur ngrohjen globale nën 1.5 gradë Celsius mbi nivelet paraindustriale, kufiri që vendet ranë dakord të përpiqen për në 2015 në Paris.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb